top of page
PHOTO-2018-08-18-19-21-47.jpg

חתולים

החתולים שלנו זקוקים לבית חם ואוהב. אם אתם פה כי רציתם לאמץ את אחד החתולים שלנו, אנא השאירו פרטיכם בטופס יצירת הקשר או שלחו לנו הודעה בוואטסאפ.

חתול הבית (domesticated cat) הוא בעל החיים הפופולרי ביותר במערב כיום כבן לוויה. משקלו של חתול בית בוגר נע בממוצע בין 4–5 קילוגרם. תוחלת החיים הממוצעת שלו היא 15 שנה ויכולה אף להגיע ל-20 שנה. החתולים פעילים בעיקר בלילה. ​ גם החתולים חסרי הבית (החיים ברחוב) הם מגזע חתולי הבית, הם חתולים שננטשו או נולדו ברחוב, והם נחלקים לשתי קבוצות  ferals / strays, כאשר ההבדל העיקרי בין שתי הקבוצות הוא החיברות עם בני האדם. על-פי הערכות שונות, בישראל ישנם למעלה ממיליון חתולים חסרי בית.

עזרה לחתולים

חתולים, כמו בעלי חיים אחרים, קנאים לטריטוריה (אזור מחיה) שלהם, והם נוהגים לסמן אותה בריח - באמצעות שתן (זכרים לא-מסורסים בעיקר), התחככות בחפצים או שריטות (באזור הציפורניים ישנן בלוטות המפרישות ריחות ייחודיים לכל חתול). על הטריטוריה מתנהלים עימותים רבים במטרה לסלק פולשים, אך מכיוון שהם מצוידים בציפורניים ושיניים קטלניות הם יעדיפו לא להילחם בכל העוצמה אלא יסתפקו בהפגנת כוח ללא מגע ישיר. 

כאשר חתול נמצא מחוץ לטריטוריה שלו הוא יהיה בדרך כלל חסר ביטחון ומפוחד. 

חתולי הבית הם בעלי מנגנון רבייה מאוד מפותח, המאפשר לנקבות להמליט עד שלוש פעמים בשנה; ובאקלים נוח כמו זה שבישראל, עד שמונה גורים בכל פעם ובממוצע ארבעה גורים בהמלטה. הייחום הראשון של חתולה מתרחש לרוב כבר בהיותה כבת 5 חודשים. 

עקר והחזר - (Trap-Neuter-Return (TNR
הדרך ההומאנית ובת הקיימא לטיפול בחתולים חסרי הבית, לאור קצב ההתרבות שלהם, הוא עיקור וסירוס והקמת נקודות האכלה מסודרות. ההנחות של שיטה זו היא שהחתולים המסורסים והמעוקרים תופסים את הטריטוריה ומונעים מחתולים אחרים להיכנס אל תחום מחייתם, וכך ישנו ויסות של גודל האוכלוסייה. על מנת להגיע לוויסות יש צורך לסרס ולעקר כ-75% מאוכלוסיית החתולים. 

בישראל ישנן רשויות המבצעות עיקורים וסירוסים בשיתוף פעולה מאכילי החתולים בקהילה.

מחקרים מדעיים מראים כי עיקור והשבה של חתולים משפר את חייהם של חתולים פראיים (FERALS), משפר את מערכות היחסים שלהם עם האנשים שגרים בסביבתם ומקטינה את גודל המושבות לאורך זמן.

החתולים נלכדים באופן הומאני ונלקחים לוטרינר כדי לעבור סירוס (זכרים)/עיקור (נקבות) ולקבל חיסונים. לאחר ההחלמה החתולים מוחזרים לביתם - המושבה שלהם - בחוץ. חתלתולים וחתולים ידידותיים לאנשים ומחוברתים עשויים להיות מאומצים לבתים.

מושבות חתולים אשר מופעלות בהן תכניות "עקר והחזר" מצטמצמות לאורך זמן, זאת מכיוון שתכניות אלו מונעות התרבות באופן מיידי.
חתולים שעברו עיקור/סירוס הם בריאים יותר ושלווים יותר, החתולים חווים הקלה מהמתחים הבלתי פוסקים של הזדווגות והריון. התנהגויות נלוות כגון יללות, שיטוט, ריסוס בשתן ומריבות יעלמו או יופחתו גם כן.

 

איך ניתן לעזור לחתולים חסרי הבית?

אם ברשות מסויימת לא קיימת תכנית עיקורים וסירוסים, ניתן לפנות לעמותות המפעילות יחידות לעיקורים וסירוסים במחירים מסובסדים.

האכלה מסדרת של חתולי הסביבה, עם אוכל חתולים יבש, ודאגה למים טריים עבורם.
הכנת מקומות מסתור בחורף. 
אימוץ חתולים מעמותות הקולטות חתולים. כמובן גם אצלנו, תמיד יש חתולים המחפשים בית חם. חשוב לא לקנות חתולים (או כל בע"ח), ובכך להוסיף לבעיה. 
אומנה של חתולים וגורי חתולים.

 

אם אתם מעוניינים לעזור באחת הדרכים המצויינות מעלה וזקוקים להנחיות נוספות, אנא צרו עימנו קשר.

 

מקורות:

https://www.alleycat.org/resources/why-trap-neuter-return-feral-cats-the-case-for-tnr/

https://www.sospets.co.il/catsunit

https://www.sviva.gov.il/subjectsEnv/AnimalProtect/Pets/Pages/FeralCat.aspx

bottom of page